Kompresor o zmiennej prędkości do małego warsztatu.

Zaczęty przez Tommaz, sierpień 31, 2015, 20:59:15

« poprzedni - następny »
Do dołu

Tommaz

Witam!
Potrzebna pomoc w doborze oszczędnego kompresora do małego warsztatu.
Ze względu na zróżnicowane zapotrzebowanie na sprężone powietrze w ciagu dnia rozważam zakup kompresora z rególowana prędkością obrotową. Producenci obiecują oszczędności w energi na poziomie 35-50% w ciagu np trzech lat w porównaniu do kompresorów stałoobrotowych.
Czy zda to egzamin w miejscu gdzie nie ma stałego zapotrzebowania na sprężone powietrze w ciagu dnia.
Maxymalne zapotrzebowanie chwilowe bedzie wahało sie w granicach 1 m3 (pistolet sata hvlp oraz szlifierka orbitalna mirka)
Szukam sprężarki o mocy 7,5 kW , zbiornik wyrównawczy ktory juz posiadam to 270 litrów, instalacja sprezonego powietrza bedzie na rurach 20mm do ok. 50 m długości.
Pozdrawiam.
Tomek.

majak03

Witam,
Jeśli chodzi o małe zapotrzebowania na sprężone powietrze to rozważyłbym raz jeszcze zakup kompresora śrubowego czy łopatkowego na rzecz tłokowego. Dlaczego? Ponieważ kompresory śrubowe i łopatkowe  "nie lubią" pracować w krótkich cyklach. Zbyt niska temperatura pracy spowoduje złą separację kondensatu i oleju. Normalnie temperatura powinna wynosić około 85 stopni Celsjusza, a nie zapewniając kompresorowi odpowiedniej ilości pracy, nie będzie możliwe osiągnięcie takiej temperatury. W kompresorach tłokowych nie ma tego problemu, a skoro nie potrzeba nam "dużo" powietrza to i po co przepłacać. :-)
P.S Nasze auta także nie lubią niskich temperatur pracy :-)
Pozdrawiam

Do góry