Jaki siłownik ? - proszę o pomoc w doborze

Zaczęty przez MrSuse, marzec 03, 2013, 20:23:44

« poprzedni - następny »
Do dołu

MrSuse

Witam wszystkich,

mam mały problem, gdyż muszę obliczyć jaki siłownik potrzebuję do praski, która będzie wybijać cztery otwory fi. 14,5 mm w polistyrenie o grubości ok. 2mm w tempie 2 sek/ 1 szt.
Ciśnienie jakie mogę uzyskać to max 4 bary.

Kompletnie nie wiem jak się to robi.
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć co, jak policzyć i jak się za to zabrać ?

Również muszę policzyć jak długo pochodzi taki siłownik.

Mam nadzieję, że ktoś z Państwa mi pomoże - z góry bardzo dziękuję.

Z góry bardzo dziękuję.

Biboj

Najlepiej w takim przypadku zrobić doświadczenie. Czy masz już stemple do wybijania aby zrobić np próbę? Trzeba by było zacząć od tego aby określić jaką siłę musisz uzyskać aby wybić te otwory. Wtedy już dobór siłownika to formalność. Mam u siebie w robocie taką tabelę z podanymi wartościami sił siłowników to mogę Ci to jutro podesłać. Można też pomyśleć aby siłownik uderzał dynamicznie. Wtedy będziesz mógł zmniejszyć średnicę tłoka.
Nie wiem co masz na myśli pisząc że musisz policzyć jak długo pochodzi siłownik. Jeśli chodzi Ci o żywotność siłowników pneumatycznych to wiem, że w maszynach w naszym zakładzie chodzą długimi latami tylko warunkiem jest czyste powietrze i smarowanie.

MrSuse

Myślałem podobnie jak ty "Biboj" odnośnie siły jaka będzie potrzebna do wybicia tychże otworów.

Ale jak tą siłę obliczyć ?

Odnośnie żywotności siłownika dokładnie o to mi chodziło.

Jeśli możesz podesłać mi jakieś materiały będe bardzo wdzięczny.

Natomiast jak obliczyć siłę jaka będzie potrzebna do wybijania danych otworów ????

Ktokolwiek wie ?

Jak potem dobiera się siłownik ?

Będę naprawdę bardzo wdzięczny za pomoc ;-)

Majsterek

Ja uważam, że liczenie siły jaką trzeba aby wybić otwory mija się z celem bo wyliczenia musiały by uwzględniać zbyt wiele zmiennych.

Biboj

Jak obliczyć tą siłę to nie wiem bo trzeba by wziąć pod uwagę, twardość materiału, długość krawędzi tnących, dopasowanie stempla i pewnie jeszcze kilka innych parametrów. Chyba Majsterek ma rację, że liczenie tego nie ma sensu. Musisz zrobić próbę i określić jaką siłą musisz zadziałać na stempel aby wybić otwory i jak ci wyjdzie na przykład 300 kg to dobierasz siłownik o średnicy tłoka 100 mm bo przy 4 barach (0,4 MPa) ten siłownik ma siłę pchającą 314 kg. W załączeniu przesyłam ci plik do doboru siłowników.  ;D

Do góry