Elektrozawór 5/3 - trochę inaczej?

Zaczęty przez Pawel, listopad 01, 2013, 21:17:23

« poprzedni - następny »
Do dołu

Pawel

Dzień dobry!
Jest to mój pierwszy post na tym forum, dlatego chciałbym się przywitać i rozpocząć pytania, które mnie nurtuje. Rozważmy elektrozawór monostabilny 5/3 jak na rysunku:
http://www.hafner.pl/images/schematy_hafner/max/MNH_531_701.jpg
Czy jeżeli zaślepimy otwory 5 i 3, a na kanały 2 i 4 podamy różne ciśnienia, to czy przełączając cewki możemy uzyskiwać raz jedno, raz drugie ciśnienie na kanale 1? Generalizując, czy zwroty strzałek na schematach zaworów są tylko poglądowe, czy strumień powietrza musi w rzeczywistości płynąć w kierunku zgodnym z grotem strzałki. Jak ma się to w teorii a jak w praktyce?
Nawet jeżeli niektórym pytanie to wydaje się głupie, to bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ jestem początkujący w temacie pneumatyki, a wujek GOOGLE milczy.
pozdrawiam
Paweł 

rando28

Niestety w ten sposób jak kombinujesz ten zawór nie zadziała, ponieważ jest zawór sterowany pośrednio. Cewki sterują pilotami które podają powietrze aby przesuwać tłoczkiem wewnątrz zaworu. Ciśnienie do pilotów musi być minimum 1,5 bar i jest pobierane z zasilania czyli przyłącz nr 1. Aby zrobić takie coś co ty potrzebujesz to musiał by to być zawór w którym cewki są dużej mocy i sterują bezpośrednio tłoczkiem. Z tego co wiem to w standardowych ofertach sprzedających takich zaworów nie ma. Pozostanie ci założyć 2 zawory i ich wyjścia połączyć trójnikiem

leonwroclaw

Tak, żeby to zadziałało to najprawdopodobniej trzeba by było dobrać zawór kulowy trójdrogowy. Potrzebne by było określić dokładnie takie parametry jak ciśnienie, przepływ, fundusze itd.
Zapytaj tutaj www.rexair.pl lub e-mail rexair@rexair.pl

Do góry