Kompresor tłokowy Metabo Profi 390-10/150 (Warto?)

Zaczęty przez exe, marzec 17, 2013, 18:23:39

« poprzedni - następny »
Do dołu

exe

Witam
jestem nowy na forum także proszę o wyrozumiałość :)
Ale sprawa dla mnie jest ważna. Ale do rzeczy.
Chcę kupić kompresor taki jak w temacie: Metabo Profi 390-10/150.
Tutaj szybki podgląd na dane techniczne:

- Termiczne zabezpieczenie silnika
- Napęd pasowy osłonięty, duże koła napędowe pełnią funkcję wentylatora
- Wyłącznik ciśnieniowy z odciążającym zaworem rozruchowym
- Reduktor ciśnienia
- 2 manometry - ciśnienie w zbiorniku i ciśnienie wyjściowe po redukcji
- Wydajność teoretyczna: 390 l/min
- Wydajność efektywna: 250 l/min
- Ciśnienie maksymalne: 10 bar
- Pojemność zbiornika: 150 l
- Ilość cylindrów: 2
- Ilość stopni sprężania: 1
- Moc silnika: 3.0 KM / 2,2 KW
- Napięcie zasilania/ częstotliwość: 400/50 V/Hz
- Wymiary: 1380x435x1050 mm
- Ciężar: 85 kg

Posiadam dom oraz na stanie 3 auta. Kompresora będę potrzebował głównie do podłączenia klucza pneumatycznego i wymiany kół w 3 autach osobowych, czasami pomalować coś (rzadko), przedmuchać.
Kompresor nie będzie używany codziennie po kilka godzin tylko raz na jakiś czas. Decyzja padła na Metabo, gdyż chce kupić kompresor na lata (z wielu źródeł wynika, że Metabo to dobra firma). Także klucza będę używał do odkręcania śrub kół, przedmuchiwania filtrów i prac wokół domu.

Do tego chcę kupić lepszej jakości klucz pneumatyczny Bety (ze wględu na mniejsze zużycie powietrza) - tutaj dane:
Klucz udarowy dwukierunkowy Beta 1927CD
Obroty biegu jałowego 7 000 obr./min.
Maks. moment obrotowy 1020 Nm
Moment roboczy 610 Nm
Wlot powietrza 1/4" GAS
Ciśnienie robocze 6.2 Bar
Zużycie powietrza śr. 130 l/min.
Ø przewodu powietrza 10 mm
Max. rozmiar śruby kl.8.8 M22 34 mm
Max. rozmiar śruby kl.12.9 M18 27 mm

Taki zestaw powinien bez problemu uciągnąć mocno zapieczone śruby.
I pytanie do was o wiele bardziej doświadczonych ode mnie. Czy warto jest kupić taki zestaw. Czy to dobry wybór. Czy taki kompresor do domu i do takich zastosowań jak moje to dobry wybór? Myślałem też o 100l Metabo, ale nie chcę żeby w bańce zabrakło powietrza żeby przy malowaniu, żeby niezałączał sie co 5,min. Ale to w razie czego bo malowane będzie nim rzadko. A wydajność na wyjściu 250l/min może to nie tak dużo ale pistolet lepszy czy gorszy uciągnie. A lakierował profesjonalnie nie będę - domowe zastosowanie, ale żeby był zapas mocy głównie pod klucz .Bardzo proszę o wasze opinie na temat tego kompresora i mojego wyboru. Dobry?warto?

exe

Ktoś? coś? może polecicie inny kompresor?

Majsterek

marzec 25, 2013, 17:31:42 Ostatnia edycja: marzec 25, 2013, 20:29:49 by Pneumatyk ADMIN
Moim zdaniem jeżeeli chodzi o sprężarkę to wybór trafny. Sprężarki Metabo od lat są na rynku i faktycznie nie psują się zbytnio. Mają agregaty firmy ABAC, presostaty CONDOR i dzięki temu części są powszechnie dostępne i do wyrwania za rozsądne pieniądze.
Tego klucza o którym piszesz osobiście nie znam i jedyne co mogę stwierdzić to, że widać że tani nie jest. Klucze o takiej mocy a nawet większej kupisz spokojnie w kwocie 500 - 600 pln.

Blacker

marzec 25, 2013, 20:23:50 Ostatnia edycja: marzec 25, 2013, 20:33:55 by Pneumatyk ADMIN
W tym modelu jak na zbiornik 150l jest trochę za mała pompa i sprężarka będzie trochę długo chodziła żeby nabić butlę do pełna ale jak chcesz taki sprzęt kupić do garażu to i tak wypas bo niektóre małe warsztaty nawet nie mają takiego sprzętu. Ten klucz pneumatyczny jest dobrej marki także raczej nie powinno być z nim problemów. Zastanawia mnie jedynie to zapotrzebowanie na powietrze 130 l/min?! To by znaczyło, że można go napędzać najtańszym kompresorkiem z supermarktu? Jakoś w to nie wierzę. Może to być tylko przekłamanie bo różni producenci często piszą zaniżone zapotrzebowanie.

exe

Zastanawia mnie jedynie to zapotrzebowanie na powietrze 130 l/min?! To by znaczyło, że można go napędzać najtańszym kompresorkiem z supermarktu?

W sumie głównie dlatego wybrałem ten klucz ze względu na zapotrzebowanie na powietrze. większość potrzebuje "200 pare" albo ponad 300. Tego na tańszym kompresorze da rade używać ale powietrza wystarczy na jeden lub dwa dobre "strzały". Z wykręceniem śruby już będzie problem. A kompresor jak pisałem chce mieć "na lata" żeby raz ponieść koszt i go użytkować głównie do klucza i do przedmuchiwania. A jak będzie z tą szybkością nabijania bańki wg was? Aż tak długo będzie to trwało?

Majsterek

Kiedyś ktoś mi mówił, że można to policzyć w/g takiego wzoru:
(ciśnienie max * pojemność butli)/wydajność efektywna
ale ręki sobie nie dam obciąć czy ten wzór jest ok :P
W tym przypadku mamy:
ciśnienie max=10 bar
pojemność butli= 150 l
wydajność efektywna=250 l/min
Po podstawieniu wychodzi:
(10*150 )/250= 1500/250= 6 min
Jestem ciekaw jak to się pokrywa z rzeczywistością.
Jak będziesz miał tą sprężarkę u siebie to napisz w jakim czasie rzeczywiście nabija do pełna.

Joanna

Również szukam takiego kompresora. Wasze posty trochę mi pomogły. Pozdrawiam.

exe

Również szukam takiego kompresora. Wasze posty trochę mi pomogły. Pozdrawiam.

Więc jeśli mogę jeszcze zabrać głos co myśle też Ci nieco pomoże :)
Spędziłem szczerze mówiąc wiele godzin patrząc i szukając informacji o sprężarkach, narzędziach pneumatycznych itp. Samych kompresorów jest mnóstwo. Tłokowe (olejowe i bezolejowe), śrubowe itd itp. Czytałem też wiele o firmach. Jest ich również mnóstwo zarówno chińskich włoskich polskich itp. Wg mnie lepiej raz wydać pieniądze niż później dwa razy przepłacać. Mój wybór padł na Metabo bo nie chcę żadnego chińskiego badziewia a chcę mieć kompresor na lata. Należy tylko pamiętać o wymianie oleju, smarowaniu w narzędziach pneumatycznych a przy lakierowaniu/malowaniu o odwadniaczu i odolejaczu. Części są powszechnie dostępne. Serwis również. I same materiały wysokiej jakości. Należy pamiętać, aby odpowiednio dobrać narzędzia do danej sprężarki. W sklepie wkręcali mi że wąż do klucza wystarczy o średnicy 8mm. Jak nawet w specyfikacji klucza widnieje informacja o średnicy 10mm. Mniejsza średnica będzie ograniczała przepływ powietrza.
Z tego co też widziałem tańsze klucze mają większe zapotrzebowanie na powietrze. Lepsze firmowe mają mniejsze. Spokojnie takim kluczem jak wyżej pisałem można pracować na mniejszym kompresorze np. 100l. Ale trzeba się liczyć z tym że właśnie narzędzia będą do niego droższe. Ja po tego Metabo będę jechał na dniach. Jak tylko kupię i wezmę się za niego dam znać jak chodzi, jak szybko napełnia i jak pracuje ;)

exe

Witam ponownie
Pora nieco odświeżyć temat. Kompresor już do mnie dotarł wraz z kluczem Bety 1927CD oraz całym oprzyrządowaniem (wąż spiralny - jednak 8mm średnicy wewn. długość 12m, oleje, naolejacz, pistolet do przedmuchiwania itp.)
Po dokręceniu wszystkiego i uruchomieniu sprężarki - sądziłem że będzie chodziła głośniej. Jak dla mnie chodzi w sam raz.
Co do czasu nabijania butli, i dopełniania. Od 0 pustą butlę nabija dokładnie w 4minuty 32sek. Co uważam za bardzo dobry wynik. Butlę nabił do ciśnienia 10,5 Bara. Do ponownej pracy w celu dopełnienia butli załączył się w okolicach 7,5 Bara. Dobił to ciśnienie bardzo szybko ok minuty nawet niecałą. Z tego względu że ciśnienie wysokie już w butli było. A nabija je w ten sposób że nabija najpierw system niskiego ciśnienia. Następnie wysokiego i potem do butli. Także dobicie ciśnienia o 3 atm wysokiego ciśnienia to moment.
Klucz Bety pracuje świetnie. Po nabiciu butli do pełna wszystkie 4 koła w aucie odkręciłem i dokręciłem 2 razy. Także zostało odkręconych i dokręconych 8 kół - dopiero kompresor zaczął dobijać ciśnienie. Śruby były poprzednio dokręcone za mocno nie dało ich się ruszyć ręcznie. Klucz poradził sobie świetnie. Także ciśnienia wystarczyło na odkręcenie 8 kół i ich dokręcenie - lekkie pneumatem. A potem dociagnięcie rzecz jasna dynamometrem.
Aha. Chciałem zauważyć że na tym przewodzie 8mm wewnątrz i 12m długości nie ma problemów z używaniem klucza przedmuchiwaniem itp. Nie odczuwa sie spadku ciśnienia/wydajności.
Dzisiaj znajomy zawitał do mnie z pistoletem lakierniczym Iwata AZ3. Zamontowaliśmy jeszcze odwadniacz. Przywiózł do polakierowania drzwi lewe kierowcy i lusterko żeby sprawdzić kompresor. Pomalowaliśmy (tzn on) całe drzwi bez problemu. Zaczynając lusterko przez chwile kompresor dobił ciśnienie. Ale można było malować bez problemu nadal. Gdy dobił do pełna bez problemu malował dalej. Ciśnienie malowania było ok 2,5 Bara. Spadku nie było wogóle na pistolecie. Także sądzę że do malowania również sie będzie nadawał. Mam nadzieję że nieco pomogłem tym którzy mieli dylemat co do kompresora klucza firm itp. Aha. Jeżeli macie tylko gdzie trzymać lepiej wziąść bańkę 150L niż 100. Ten wąż 12m również super sprawa. Bez problemu można latać dookoła auta i działać:)
W razie pytań i wątpliwości służę pomocą :)

Majsterek

Dzięki za informacje. Wychodzi na to, że wydajność tej sprężarki jest całkiem niezła. Wytłumacz mi jeszcze to:
A nabija je w ten sposób że nabija najpierw system niskiego ciśnienia. Następnie wysokiego i potem do butli. Także dobicie ciśnienia o 3 atm wysokiego ciśnienia to moment.

O co chodzi z tym wysokim i niskim ciśnieniem?

exe

Dzięki za informacje. Wychodzi na to, że wydajność tej sprężarki jest całkiem niezła. Wytłumacz mi jeszcze to:O co chodzi z tym wysokim i niskim ciśnieniem?

Wziąłem to na własne rozumowanie po przeczytaniu instrukcji. W instrukcji pisze dokładnie tak: "Powietrze jest ssane do przewodu rurowego cylindra tkz. niskiego ciśnienia i sprężenia wstępnego. Następnie tłoczone jest w kierunku przewodu recyrkulacji, do przewodu rurowego tkz. wysokiego ciśnienia, a potem do zbiornika. Ten cykl pracy pozwala na osiągnięcie wyższego ciśnienia i dyspozycyjności powietrza o 11 barach oraz skraca czas uzupełniania butli"

Blacker

kwiecień 08, 2013, 14:10:39 Ostatnia edycja: kwiecień 09, 2013, 06:04:38 by Pneumatyk ADMIN
Czyli ta sprężarka jest dwustopniowa. Ma tłok większy, którym spręża do niższego ciśnienia i tłok mniejszy, który podbija ciśnienie do 11 bar. Takie sprężarki są bardziej efektywne w stosunku do sprężarek w, których tłoki działają równolegle i są tej samej wielkości.

exe

Panowie nie będę zakładał nowego wątku tylko jeszcze tu dopytam. Czy pod klucz pneumatyczny obowiązkowo wymagany jest filtr (odwadniacz)? Chcę żeby sprzęt posłuzył długo. I jak zerkniecie na ten kompresor. Wychodzi z niego zawór redukcyjny z 2 szybkozłączami. Mój pomysł jest taki:
Jedno szybkozłącze chce zostawić normalnie i używać do np. pompowania, przedmuchiwania itp. Drugie szybkozłącze chce wykręcić i w jego miejsce wkręcić filtr (odwadniacz). Filtr będzie wyłapywał kondensat, cząstki stałe i ewentualny olej. Chce tu dać sam filtr bez naolejacza. Z tego względu że gdy będę chciał coś pomalować będzie problem. A taki mini naolejacz mam zamontowany przy kluczu co przy okazyjnym użytkowaniu myśle wystarczy i nie potrzebna jest cała stacja uzdatniania powietrza.
Czy dobrze robie że chce zamontować taki odwadniacz w reduktor? do tego filtra wkręcę szybkozłącze. i Do tego wąż.
Czy prawidłowa jest kolejność?

Majsterek

Pod wszystkie narzędzia oczywiście wymagane jest powietrze przefiltrowane, także przy takim podłączeniu jak mówisz będzie potrzebny filtr powietrza 1/4". Kolejność podłączenia prawidłowa. Do sporadycznych zastosowań miniolejarka też wystarczy. Moim zdaniem bardzo dobrze to skompletowałeś.

exe

Majsterek to jeśli mogę jeszcze pomarudzić to jedno pytanko. Jaki filtr? Tzn czy zamontować odwadniacz. Czy odolejacz. Bo z tego co widzę to 2 różne rzeczy. Odwadniacz może przepuszczać cząstki oleju. Odolejacz z kolei zbierze wodę i olej jeśli dobrze rozumuję. Filtr ten chce zostawić przy sprężarce. Niebędę ciągnął instalacji żadnej po ścianie. Dlatego taka stacja uzdatniania powietrza to chyba raczej sie nie nadaje żeby tak wisiała na tej sprężarce? chce to wkręcić w reduktor wiec to chyba będzie ważyć jeżeli taką stacje wkręcę. Dlatego pytanie czy dać tylko odwadniacz. Czy tylko odolejacz??
W lato szykuje sie malowanie też (altanka i huśtawka metalowa) więc jeżeli będzie sam odwadniacz - to przepuści olej. Czy ja to dobrze rozumuję? i jak możesz doradzić co lepiej zamontować:)
Sorki za tyle pytań ale czytałem sporo po internecie ale zaczynam dopiero przygodę z pneumatyką :)

Do góry