Sprężarka śrubowa czy tłokowa?

Zaczęty przez Grafiblok, marzec 08, 2013, 22:17:52

« poprzedni - następny »
Do dołu

Grafiblok

Witam.
Właśnie rozkręcam swój warsztat. Powietrze będę potrzebował do standardowych narzędzi pneumatycznych używanych w warsztacie ale także nie raz do piaskowania np. felg. Chcę kupić sprężarkę, która miała by wydajność min. 700 l/imn. Jaką sprężarkę kupić? Śrubową czy tłokową? Ważna jest dla mnie niezawodność, paramerty, cena zakupu i cena eksploatacji.

Osii

Jeśli masz kasę to oczywiście śrubowa. Śrubowe sprężarki są przystosowane do pracy ciągłej, zużywają mniej prądu i są o wiele cichsze.

Madmax

Witam, od jakiegoś czasu kręcę się za kupnem jakiejś porządnej sprężarki do warsztatu dla dwóch stanowisk. Też się zastanawiam nad zakupem sprężarki śrubowej ale przeliczająć koszty roczne utrzymania to chyba jednak zostanę przy tłokówce. Np. przy sprężarkach 5 kW przy śrubowej na serwisy muszę przeznaczyć około 1200 zł rocznie a przy tłokowej wystarczy olej zmienić za 50 zł. Czy jeśli hałas nie jest dla mnie zbyt istotny bo sprężarka stoi i tak w innym pomieszczeniu to czy moje wnioski są słuszne, że tłokówka jest lepszym rozwiązaniem?

Majsterek

marzec 12, 2013, 21:32:41 Ostatnia edycja: marzec 12, 2013, 21:37:17 by Majsterek
Są jeszcze inne zalety sprężarki śrubowej. Przy piaskowaniu ważną rzeczą jest to, że sprężarka śrubowa jest przystosowana do pracy ciągłej i przy tej samej mocy silnika daje więcej powietrza. Poza tym zużywa mniej prądu, jest o wiele bardziej trwała, można odzyskać ciepło i daje czystsze powietrze. Przepaść technologiczna jest ogromna. Faktycznie serwis jest droższy ale można to zrekompensować chociażby zużyciem prądu a pozostałe zalety już są tylko na plus. Przy zużyciu powietrza 700 l/min jestem za śrubą. 

Niko

Ja słyszałem, że jeszcze lepsze od tłokówek i sprężarek śrubowych są sprężarki łopatkowe. Nie wiem jak ta machina funkcjonuje ale czytałem, że mają te cechy o których pisze majsterek ale do tego są jeszcze trwalsze.

Lewins

No właśnie się waham pomiędzy zakupem sprężarki śrubowej lub łopatkowej. W grę wchodzą trzy firmy. Hydrovane, Kaeser i Atlas Copco. Szczerze mówiąc, każdy z handlowców mówi to samo o swoich produktach. Trudno znaleźć różnicę jeżeli chodzi o parametry techniczne przy śrubowych. Faktycznie łopatkowa jest trwalsza co widać po deklarowanych okresach pomiędzy remontami ale różnica cenowa jest zbyt wysoka abym się zdecydował na łopatkę Hydrovane. Chyba ostatecznie kryterium będzie cena.

Do góry