Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Wiadomości - Biboj

1
Pneumatyka / Odp: Jaką Sprężarkę kupić ?
maj 13, 2014, 11:30:46
Te sprężarki wydajnościowo są ok tylko zbiornik troszkę mały jak do tej wydajności. Jest to na pewno produkt chiński nie przystosowany do pracy profesjonalnej. Przed zakupem spytaj o dostęp serwisu i części. Jeśli praca będzie sporadyczna to obie z tych sprężarek mogą zdać egzamin ale przy dłuższej pracy lepiej kupić coś firmowego.
2
schemat cylindrów zawsze wygląda tak tylko, że za tłokiem jeszcze musi być sprężyna(schemat siłownia jednostronnego działania normalnie zamknięty):


innego zdjęcie na szybko nie znajazłem
Ale reszty to nie wiem. Ale dla potomnych możesz napisać bo sam bym się dowiedział bo nieraz projektuję schematy pneumatyczne ale nie samochodowe.
3
Pneumatyka / Odp: Presostat nie pracuje prawidłowo
styczeń 18, 2014, 17:16:13
I co poradziłeś sobie z tą tym presostatem?
Ja serwisuję sprężarki i właśnie często mam ten sam problem i kończy się to zazwyczaj wymianą presostatu. Jedyne presostaty, które można regulować sobie do woli i się nic nie chrzani to Condory. W innych zazwyczaj możesz regulować ciśnienie góra/dól ale jak ruszysz "detlę" czyli różnicę ciśnienia pomiędzy włączeniem a wyłączeniem to zaczynają się problemy. U niektórych producentów ta śruba jest fabrycznie farbą zalana czyli teoretycznie nie powinno się jej ruszać.
4
Pneumatyka / Odp: Dobór odpowiedniego kompresora
styczeń 18, 2014, 16:36:37
Myślę, że jeśli kupisz sprężarkę tłokową olejową ze zbiornikiem 50 l będzie ok. Np. taka z silnikiem 1500 W ma wydajności około 200 l/min a zbiornik na dobra sprawę 50 litrów wystarczy bo zużycie powietrza z tego co piszesz nie jest zbyt duże. Do 1000 pln dostaniesz bez problemu sprężarkę nawet Metabo, Abac albo Fini
5
Tak jak pisze Majsterek są różne dokładności filtrów określane w mikronach. Zależy co chcesz malować ale np. do lakierowania samochodów montuje się filtr wstępny + osuszacz ziębniczy + filtr dokładny. Jeśli będą to tylko garażowe prace wystarczy ci zwykły filtr 1/4" z dokładnością 20 mic. Poniżej masz link do filtrów. Pooglądaj sobie.
http://pneumatyka.eu/filtry-sprezonego-powietrza-c-20_62.html
6
Jak obliczyć tą siłę to nie wiem bo trzeba by wziąć pod uwagę, twardość materiału, długość krawędzi tnących, dopasowanie stempla i pewnie jeszcze kilka innych parametrów. Chyba Majsterek ma rację, że liczenie tego nie ma sensu. Musisz zrobić próbę i określić jaką siłą musisz zadziałać na stempel aby wybić otwory i jak ci wyjdzie na przykład 300 kg to dobierasz siłownik o średnicy tłoka 100 mm bo przy 4 barach (0,4 MPa) ten siłownik ma siłę pchającą 314 kg. W załączeniu przesyłam ci plik do doboru siłowników.  ;D
7
Najlepiej w takim przypadku zrobić doświadczenie. Czy masz już stemple do wybijania aby zrobić np próbę? Trzeba by było zacząć od tego aby określić jaką siłę musisz uzyskać aby wybić te otwory. Wtedy już dobór siłownika to formalność. Mam u siebie w robocie taką tabelę z podanymi wartościami sił siłowników to mogę Ci to jutro podesłać. Można też pomyśleć aby siłownik uderzał dynamicznie. Wtedy będziesz mógł zmniejszyć średnicę tłoka.
Nie wiem co masz na myśli pisząc że musisz policzyć jak długo pochodzi siłownik. Jeśli chodzi Ci o żywotność siłowników pneumatycznych to wiem, że w maszynach w naszym zakładzie chodzą długimi latami tylko warunkiem jest czyste powietrze i smarowanie.
8
Znam 3 metody rozwiązania.
1. Możesz zrobić jak pisze Majsterek,
2. Możesz też podłączyć dwa zawory ręczne 3/2 jeden za drugim.
3. Możesz zastosować blok sterowania oburęcznego z zabezpieczeniem przez zablokowaniem na stałe jednego z przycisków.
Tu masz link: układ sterowania oburęcznego 
9
Pneumatyka / Schematy, symbole pneumatyczne
luty 26, 2013, 23:13:57
Kupiłem używaną prasę pneumatyczną do form. Od poprzedniego właściciela wiem, że część pneumatyki nie działa a część jest rozkradziona. Sam zacząłem ją naprawiać i dochodzić co do czego jest. Moje pytanie brzmi czy są dostępne jakieś opisy co znaczą poszczególne symbole w układach pneumatycznych?
10
Jest specjalny olej do pneumatyki. Jeśli narzędzie Ci zamarza teraz to pomaga denaturat. Wystarczy wlać go do złączki od powietrza, po uruchomieniu klucz będzie chlapał przez chwile. Później wlej trochę oleju.
11
Długo mnie nie było a temat się rozwija  :)
No widzę Oki_doki, że w temacie jesteś mistrzem. Instalacja, którą opisujesz jest zrobiona z rur wodnych zapewne o cienkiej ściance. Ktoś zastosował materiał, który jest przeznaczony do wody o ciśnieniu 3 bar a nie do sprężonego powietrza o ciśnieniu 10 bar. Obecnie są na rynku rury polipropylenowe niebieskie, które doskonale się sprawdzają.

Odnośnie rur ocynk - mówią tak ludzie, którzy innych dobrych materiałów nie znają. Instalacja pneumatyczna z rur ocynk to  kompletne nieporozumienie, ponieważ materiał i montaż jest droższy. Porównajmy chociażby takie parametry jak chociaż gładkość ścianek, rosa na rurach, szybkość montażu, możliwość przeróbek. Co ty na to?
12
Kasztan ma rację tylko Carhus chyba pisze o siłowniku hydraulicznym a nie pneumatycznym.
13
Kasztan oczywiście ma rację co do sprężarki. Ilość powietrza to również ciśnienie - 10 bar jest nieosiągalne dla małych tanich kompresorów ( one zazwyczaj pompują do 8 bar). Klucz pneumatyczny wymaga ciągle wysokiego ciśnienia i odpowiedniej ilości litrów powietrza z zadanym ciśnieniem więc pewnie są klucze mogące pracować przy 120 litrach 8 bar ale to raczej profesjonalne i kosztownie konstrukcje niespotykane w marketach.
14
Określ dokładnie czy są tylko śruby napędzane elektrycznie czy są łańcuchy ciągnięte przez siłowniki hydraulicze bo to zupełnie co innego.
15
Zgodzę się z tobą maro ale to już skrajność, żeby nie wymieniać oleju wcale. W sprężarce olejowej jak masz dobry olej to możesz nie wymieniać nawet 3 lata i się nic nie stanie.